Jak dělíme Prosecco

 

Jak dělíme Prosecco?

 

Víte, jak poznáte kvalitní prosecco? A jaký druh prosecca vám bude nejvíce vyhovovat? Podívejte se na základní přehled a pamatujte, že žádné prosecco není špatné!

 

Prosecco můžeme rozdělit na několik způsobů. Mezi základní rozdělení prosecca patří stav zbytkového cukru. A i zde platí pravidlo, že čím více zbytkového cukru, tím je prosecco sladší.

 

Brut: 0 - 12 g/l - jemnost s vyváženou chutí ovoce a květin

Extra Dry: 12 - 20 g/l - vyvážená chuť bílého ovoce a citrusů, s bohatou pěnou

Dry: 6 - 20 g/l - kulatá chuť s jemným perlením, velmi harmonická

 

Samozřejmě, zbytkový cukr ovlivňuje i sladkost vína. Ale co všechna ta označení na Proseccu?

 

Prosecco dělíme také dle oblasti původu, tedy:

 

- Prosecco DOC - Denominazione di Orgine Controllata

 

  • Prosecco s tímto označením má kontrolovaný původ, dobu zrání, hektarový výnos, technologii zpracování a kvalitu.

 

- Prosecco DOCG - Denominazione di Orgine Controllata e Garantita

  • Už od roku 1980 nesou toto označení ta nejkvalitnější italská prosecca. Označením se může chlubit 40 italských vín a kontroluje se například i výška vinic nebo původ vinné révy. Před lahvování nastává poslední proces kontroly, a to ze strany Ministerstva zemědělství. Pak už se dostává na náš stůl a jeho kvalita je zaručena, italsky Garantita!

 

- Prosecco DOCG Rive - Denominazione di Orgine Controllata e Garantita Rive

 

  • Prosecco s tímto označením pochází pouze z jedné vinice ležící ve strmých svazích kopců Valdobbiadene. Hrozny se sbírají především ručně, prosecco má svěží chuť a dlouhotrvající dochuť. Datum vinobraní je uvedeno na etiketě.

 

- Prosecco DOCG Superiore di Cartizze

 

  • Nejlepší z nejlepších. Prosecco z vinic nejstrmějších svahů San Pietro di Barbozza, San Stefano a Saccol. Jedinečná vlastnost vína a chutí. Absolutní špička. Výrazná vůně citrusů, jablek, hrušek, květu růží s dochutí mandlí. Chuť plná zralého ovoce je plná a svěží.Víte, že se prosecco může vyrábět dvěma různými způsoby? Přiblížíme vám rozdělení prosecca podle způsobu jeho výroby:

 

- Charmat

 

  • Metoda Charmat je nejčastější metoda pro výrobu prosecca. Začíná u sklizně zdravých a kvalitních hroznů, které se následně lisují. Po lisování získáme čerstvou šťávu, která se využije pro tzv. sedimentaci - šťáva z hroznů se ochladí na 5 - 10 stupňů a po této fázi získáme základní víno.
  • Následně přichází konečná fáze výroby prosecca, tedy druhotné kvašení. To probíhá v nerezových tancích, kdy se do základního vína přimíchají kvasinky s cukrem. V tancích získá prosecco své bublinky a tento proces trvá nanejvýš 30 dní. Poté dochází k lahvování prosecca.

 

- Col Fondo

 

  • Druhou a tradiční metodou výroby prosecca je metoda Col Fondo. Je podobná metodě výroby šampaňského, tedy že druhotné kvašení neprobíhá v nerezových tancích, ale přímo v láhvi. Takové prosecco obsahuje jemné sedimenty, má charakteristickou slámově žlutou barvu a je velmi ovocné. Tradiční metodu Col Fondo využívají nejčastěji italské rodiny z oblasti Treviso a blízkého okolí, kde prosecco vzniklo.A co tlak v lahvi? Ano, i zde se prosecco dělí a věřte nebo ne, můžeme najít i prosecco, které nemá žádné bublinky.

 

- Spumante

 

  • Spumante vzniká druhotným kvašením a obsahuje nejvíce oxidu uhličitého. Ten tedy pochází jen z kvašení a tlak v lahvi se pohybuje okolo 5-6 barů. Pokud budete Spumante nalévat, uvidíte na první pohled bohatou pěnu s malými bublinkami, které budou po nalití dlouho ve skleničce.

 

- Frizzante

 

  • Frizzante se vyznačuje menším tlakem v lahvi, který se pohybuje okolo 1 baru. Bublinek je méně a jsou větší než u Spumante.

 

- Tranquillo

 

  • Prosecco, které je tiché a neobsahuje žádné bublinky. Jedná se spíše o výjimečné lahve i způsob výroby, nicméně i s tichým proseccem se můžeme setkat.